[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

Aktualnie: 4 lipca 2020 07:25 | Imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana
RSS

 
 
Wójt Gminy Przytyk
Dariusz Wołczyński


Lipiec 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Wyjątkowe XX jubileuszowe Ogólnopolskie Targi Papryki


Po raz dwudziesty miłośnicy papryki Przytyckiej mogli spotkać się by wspólnie świętować ten wyjątkowy dla rolników dzień. Cała uroczystość odbyła się już tradycyjnie w trzecią niedzielę sierpnia na terenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie. Wymarzona pogoda i świetny program przyciągnął tego dnia do Przytyka tłumy.

Wszystko zaczęło się od uroczystej Mszy świętej w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku, gdzie rolnicy, mieszkańcy gminy oraz organizatorzy mieli okazję podziękować za tegoroczne plony. Następnie tuż po godzinie 13 na terenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie oficjalnie rozpoczęto XX Ogólnopolskie Targi Papryki. Wszystkich gości zgromadzonych na placu przywitali organizatorzy – Dariusz Wołczyński Wójt Gminy Przytyk oraz Waldemar Trelka Starosta Radomski.

„Na sukces upraw papryki w tym regionie złożyło się wiele czynników, zarówno tych naturalnych jak i ludzkich. Bez dogodnego położenia, mikroklimatu czy warunków pogodowych nie powstałoby nasze „Paprykowe Zagłębie”. Jednak sukces papryki z Przytyka zawdzięczamy głównie wspaniałym mieszkańcom naszej gminy. To dzięki nim, ich ciężkiej pracy, poświęceniu i oddaniu zostaliśmy potęgą w produkcji tego warzywa.” – mówił Dariusz Wołczyński Wójt Gminy Przytyk.  

Stałym punktem Ogólnopolskich Targów Papryki jest wyróżnienie wyjątkowych mieszkańców gminy Przytyk. W tym roku podczas oficjalniej części wydarzenia przyznano tytuł Honorowego Obywatela Gminy Przytyk. To wyjątkowe wyróżnienie trafiło na ręce pani Barbary Olszak – która przez dwa dziesięciolecia pracy jako członek rady gminy Przytyk z pełnym zaangażowaniem i oddaniem służyła mieszkańcom, wsłuchując  się w ich potrzeby, mając zawsze na względzie dobro i interes społeczności lokalnej. Już tradycyjnie podczas targów uhonorowano także „Zasłużonych dla rolnictwa”. Medale w tym roku odebrało dwóch mieszkańców gminy Przytyk Stanisław Korgul oraz Antoni Kołodziejczyk. Bardzo ważnym tytułem – „Zasłużony dla powiatu” został także wyróżniony wieloletni strażak i działacz społeczny mieszkający w Dębie -  Mirosław Rogulski. Organizatorzy podczas uroczystości wręczyli także podziękowania dla dwóch mężczyzn, którzy w miesiącu czerwcu uratowali mężczyznę tonącego w zbiorniku wodnym Jagodno. Kamil Kowalik oraz Mateusz Ślusarczyk wykazali się ogromną odwagą. Nie zważając na zagrożenie i własne bezpieczeństwo, wiedząc, że liczy się każda sekunda podjęli decyzję o niesieniu pomocy drugiej osobie.

Dwudzieste Ogólnopolskie Targi Papryki zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. Bardzo serdecznie dziękujemy Samorządowi Województwa Mazowieckiego, które było współorganizatorem i które współfinansowało nasze przedsięwzięcie.

Po części oficjalniej przyszedł czas na występ dla dzieci - „W krainie Minionków”.  Program taneczno-muzyczny stworzony specjalnie dla najmłodszych bardzo przypadł do gustu zgromadzonej publiczności.

Kolejnym punktem programu było uhonorowanie laureatów konkursu na Najładniejsze stoisko paprykowe tej edycji targów.  Honorowym I miejscem zostało wyróżnione stoisko Moniki i Łukasza Mnichów z Wygnanowa.  Drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno Monika i Tomasz Sobstyl oraz Alicja i Sylwester Leśnowolscy. Na estradzie wszystkim laureatom wręczono nagrody. W tym dniu uhonorowano także laureatów konkursu kulinarnego. Laury lokalnej grupy działania "Razem dla Radomki" w konkursie - Na najlepszą potrawę lokalną przygotowaną z papryki otrzymali: Lokalne Stowarzyszenie Kobiet ze Skrzynna za Paprykę Przytycką z serem kozim skrzyneckim; Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych "Na ludową nutę" za Paprykową musztardę. Natomiast wyróżnienia przyznano: Pani Agnieszce Czubak za Meksykańskie ruloniki; Pani Alinie Wachnickiej za Diabelskie raciczki; Pani Ludwice Nowak za Placuszki z papryki i chorizo na musie z awokado z ricottą; Pani Kamili Kawińskiej za Leczo z leśną nutą.

Impreza w Słowikowe nie odbyła by się bez występu Kabaretowego. W tym roku na scenie wystąpiła Formacja Chatelet. Jej pełne humoru wystąpienie wypełniały salwy śmiechu publiczności. 

Ogólnopolskie Targi Papryki to także impreza muzyczna.  W programie tegorocznej edycji znalazł się zespól Łobuzy oraz Mateusz Mijał. Gwiazda wieczoru był natomiast Jacek Stachursky. Koncerty wykonawców były naprawdę ekscytujące.  Dziękujemy Wszystkim, którzy byli z Nami tego dnia i zapraszamy  do obejrzenia galerii zdjęć z XX Ogólnopolskich Targów Papryki w Przytyku tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

 


  

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:

KOMUNIKATOR GMINY PRZYTYK

 
 
 
Papryka Przytycka
ARR

MODR

Powiat Radomski

Razem dla Radomki

W Dolinie Radomki
 
Witryna Wiejska
KRUS
ZUS
CEIDG

Hospicjum Radom