[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

Aktualnie: 29 marca 2024 07:06 | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
RSS

 
 
BURMISTRZ MIASTA I GMINY
Dariusz Wołczyński


Marzec 2024
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kochanowski Przystanek Wesele 2016- Konkurs Recytatorski


Wdarłem się na skałę pięknej Kallijopy, gdzie dotychczas nie było znaku polskiej stopy–to słowa wspaniałego twórcy okresu renesansu, który  nazwany został nie bez powodu ojcem polskiej poezji.

Poprzez swą twórczość rozsławił mowę ojczystą,  wprowadził do naszej literatury nowe gatunki liryczne i wzniósł na wyżyny sztukę rymotwórczą.

Stworzył polską tragedię i przystosował do rodzimych warunków najważniejsze antyczne gatunki takie jak: fraszka, tren i  pieśń. Bohaterem trenów  uczynił zaś swą niespełna trzydziestomiesięczną córkę –Urszulkę, a więc  po raz pierwszy  obiektem  i powodem rozpaczy  stało się małe dziecko.

            Mowa tu oczywiście o Janie Kochanowskim, który zgodnie z wolą społeczności lokalnej został patronem przytyckiego gimnazjum.

Aby uszanować pamięć o swym patronie, a jednocześnie spełnić jego marzenie, które wyraził w jednej ze swych fraszek słowami:

Proszę niech ze mną za raz me rymy nie giną,
Ale kiedy ja umrę, ony niechaj słyną.

w dniu 29 kwietnia 2016r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Przytyku obyła się trzecia edycja konkursu recytatorskiego poświęconego poezji renesansowej. Do uczestnictwa w konkursie zgłosiło się wielu uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum z naszego regionu.

Konkurs rozpoczęła Pni Ewa Jaskólska - dyr. pobliskiego gimnazjum. Powitała ona serdecznie wszystkich zebranych i przedstawiła jury konkursu pod przewodnictwem Zbigniewa Rybki – dyr. radomskiego teatru.

Dalszą część spotkania poprowadzili przedstawiciele braci gimnazjalnej- ubrani w stroje renesansowe nawiązali krótko  do życia i twórczości Jana z Czarnolasu,  po czym zaprosili do rywalizacji uczniów ze szkół podstawowych, których zadanie polegało na  recytacji dowolnie wybranej fraszki. Rywalizacja zakończyła się w następujący sposób:                                                                
I miejsce           Solińska Magdalena Wrzeszczów                                                                       
II miejsce          Masiulaniec Zofia   Przytyk                                                                                  
III miejsce        Neska Kinga      Wrzos

Wśród wyróżnionych w tej grupie wiekowej   laureatów znaleźli się: Ostatek Aleksandra  oraz Kuc Amelia z Przytyka,

Następnie rozpoczął  się kolejny etap zmagań, stanowiący jednocześnie główną część konkursu. Jego bohaterami stali się uczniowie gimnazjów zgłoszonych w tej kategorii do konkursu. Uczniowie z tego etapu edukacyjnego mieli jednak utrudnione zadanie, bo prezentowali dwa teksty, wśród których znalazły się: treny, pieśni i fraszki. 

Pierwsze miejsce w tych potyczkach zdobyła:
I  Tomczyk Aleksandra  Potworów
II Budzik  Aleksandra    Przytyk
III Pluta Izabela  Zakrzew

Wyróżnienia w tej grupie otrzymali: Wawrzyńska Sandra ze Wsoli, Krzyżanowska Marta z Zakrzewa oraz Glinka Milena z Radomia.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki, a najlepsi w swoich kategoriach nagrody rzeczowe ufundowane przez   Dariusza Wołczyńskiego Wójta Gminy Przytyk.





  

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:



KOMUNIKATOR GMINY PRZYTYK




Papryka Przytycka
ARR

MODR

Powiat Radomski





Razem dla Radomki

W Dolinie Radomki
 


KRUS
ZUS
CEIDG

Hospicjum Radom