[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

Aktualnie: 16 stycznia 2019 02:42 | Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego
RSS

 
 
Wójt Gminy Przytyk
Dariusz Wołczyński


Styczeń 2019
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Nie wypalajmy traw!


Statystyki związane z pożarami traw na terenie województwa mazowieckiego na przestrzeni ostatnich lat znacząco się poprawiły. Niemniej jednak, pomimo corocznych licznych działań prewencyjnych skutkujących obniżeniem liczby pożarów, strażacy interweniują kilka tysięcy razy w ciągu roku. W 2017 r. powstało niemal 5 tys. pożarów, które strawiły ponad 1,3 tys. hektarów ziemi. Najwięcej takich zdarzeń występuje w marcu i kwietniu.
Wypalanie traw jest groźne dla życia. W 2003 r. podczas jednej z akcji zginął strażak. Pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Ludzie niejednokrotnie tracą dorobek całego życia, a osoby przebywające w sąsiedztwie pożaru ulegają zatruciu dymem. Zmniejszenie widoczności na drogach związane z zadymieniem jest zagrożeniem dla kierowców. Także właściciele działek powinni mieć na uwadze, że podpalanie trawy jest bardzo ryzykownym sposobem przeprowadzenia wiosennych porządków.
Wypalanie traw to również duże zagrożenie dla lasów, ponieważ tereny upraw rolniczych i leśnych często ze sobą sąsiadują. Ogień z nieużytków nierzadko przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele lat.
Pamiętaj! Wypalanie traw jest niebezpieczne, nieopłacalne, szkodliwe i zabronione prawem.

 

Apel Wojewody Mazowieckiego i Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Staraży Pożarnej


  

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:

KOMUNIKATOR GMINY PRZYTYKPapryka Przytycka
ARR

MODR

Powiat RadomskiRazem dla Radomki

W Dolinie Radomki
 
Witryna Wiejska
KRUS
ZUS
CEIDG

Hospicjum Radom