[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

Aktualnie: 25 października 2021 09:42 | Imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora
RSS

 
 
Wójt Gminy Przytyk
Dariusz Wołczyński


Październik 2021
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Jubileusz 500-lecia konsekracji kościoła we Wrzosie


Niezwykły jubileusz 500-lecia konsekracji kościoła obchodziła parafia we Wrzosie. Z tej okazji w niedzielę 3 października odbyły się uroczystości w kościele, a mszy świętej przewodniczył ksiądz biskup Marek Solarczyk, ordynariusz Diecezji Radomskiej. W czasie nabożeństwa zostały poświęcone odnowione organy, na których po nabożeństwie zagrał koncert profesor Wiktor Łyjak.

Obchody jubileuszu 500-lecia konsekracji kościoła pod wezwaniem świętego Wawrzyńca we Wrzosie zgromadziły liczne grono wiernych i zaproszonych gości. Obecni byli między innymi poseł - Andrzej Kosztowniak,  starosta radomski Waldemar Trelka, Dariusz Wołczyński Wójt Gminy Przytyk, Krzysztof Wlazło Przewodniczący Rady Gminy, Anna Roguska Skarbnik i radna Powiatu Radomskiego, Lucyna Wiśniewska Dyrektor Sanepidu w Radomiu, Ilona Drabik Dyrektor CKiB, Jolanta Kowalik Dyrektor PSP we Wrzosie, poprzedni proboszczowie Wrzosu, księża z dekanatu, radni gminy, strażacy.

Ksiądz biskup sprawował patronat honorowy nad jubileuszem.

- Konsekracja kościoła jest wyjątkowym potwierdzeniem tajemnicy obecności i działania Boga  W tym miejscu i to już od wielu pokoleń trwa działanie Bożej Łaski. To wyjątkowy dar, wyjątkowe dziedzictwo  - mówił ksiądz biskup Marek Solarczyk.

Po homilii biskup  dokonał poświęcenia odnowionych organów. Ich renowacją zajął się organomistrz Bernard Termen z Wilna. Z tym instrumentem wiąże się  niezwykła historia. W 1932 roku organy zostały przywiezione do Radomia, gdzie zagrały podczas Kongresu Eucharystycznego. Potem z Radomia instrument został przywieziony i zainstalowany we Wrzosie.

- Na zakończenie liturgii i odśpiewaniu hymnu „Te Deum” głos w imieniu wspólnoty parafialnej zabrała Alina Wachnicka. Powiedziała, jak ważna role pełni od setek lat kościół we wspólnocie parafialnej.

Po mszy świętej, na odnowionych organach, koncert zagrał profesor Wiktor Łyjak. Zebrani mogli wysłuchać między innymi utwory Jana Sebastiana Bacha. Dla wiernych była też pamiątkowa płyta z nagraniem koncertu zarejestrowanego wcześniej we Wrzosie.

Parafia we Wrzosie została erygowana przez arcybiskupa Jarosława Bogorię Skotnickiego około 1372 roku. Najpierw był to kościół drewniany, który spłonął. Na jego miejscu wzniesiono w 1420 roku murowany. Kościół był zniszczony w czasie I wojny światowej w 1915 roku, a w latach 1917 - 1923 starannie odbudowany.

 

Galeria zdjęć

 

 

 

 

 


  

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:KOMUNIKATOR GMINY PRZYTYK
Papryka Przytycka
ARR

MODR

Powiat Radomski

Razem dla Radomki

W Dolinie Radomki
 


KRUS
ZUS
CEIDG

Hospicjum Radom