[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

Aktualnie: 26 maja 2022 04:21 | Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
RSS

 
 
Wójt Gminy Przytyk
Dariusz Wołczyński


Maj 2022
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Kochanowski Przystanek Wesele 2022- Konkurs Recytatorski


Kochanowski Przystanek Wesele 2022- Konkurs Recytatorski

Wdarłem się na skałę pięknej Kallijopy, gdzie dotychczas nie było znaku polskiej stopy–to słowa wspaniałego twórcy okresu renesansu, który  nazwany został nie bez powodu ojcem polskiej poezji.

Poprzez swą twórczość rozsławił mowę ojczystą,  wprowadził do naszej literatury nowe gatunki liryczne i wzniósł na wyżyny sztukę rymotwórczą.

Stworzył polską tragedię i przystosował do rodzimych warunków najważniejsze antyczne gatunki takie jak: fraszka, tren i  pieśń. Bohaterem trenów  uczynił zaś swą niespełna trzydziestomiesięczną córkę – Urszulkę, a więc  po raz pierwszy  obiektem  i powodem rozpaczy  stało się małe dziecko.

Mowa tu oczywiście o Janie Kochanowskim, który na stałe wpisał się w historię gminy Przytyk, poprzez zaślubiny z Dorotą Podlodowską.

W dniu 29 kwietnia br. w sali konferencyjnej Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie obyła się siódma edycja konkursu recytatorskiego poświęconego poezji renesansowej. Do uczestnictwa w konkursie zgłosiło się 28 uczniów ze szkół podstawowych z naszego regionu.

Konkurs rozpoczęli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Przytyku, którzy powitali wszystkich zebranych i przedstawiło jury konkursu.

Ostatecznie, po wysłuchaniu wszystkich uczestników, jury przyznało wyróżnienia i nagrody. W kategorii klas 4-6  rywalizacja zakończyła się następująco:

I  Kacper Mizerski
II Agata Jasińska
III Dawid Walczak

W kategorii klas 7-8 nagrodzono:
I  Oliwia Puszka
II Kacper Szczepanowski
III Anna Godek

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a najlepsi w swoich kategoriach nagrody rzeczowe ufundowane przez   Dariusza Wołczyńskiego Wójta Gminy Przytyk.

 

Galeria zdjęć

 

 

 

 

 

 


  

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:KOMUNIKATOR GMINY PRZYTYK
Papryka Przytycka
ARR

MODR

Powiat Radomski

Razem dla Radomki

W Dolinie Radomki
 


KRUS
ZUS
CEIDG

Hospicjum Radom