[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

Aktualnie: 21 listopada 2024 07:21 | Imieniny: Janusza, Marii, Konrada
RSS

 
 
BURMISTRZ MIASTA I GMINY
Dariusz Wołczyński


Listopad 2024
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Zabytki


 

Na ziemi przytyckiej zachowało się kilka zabytkowych miejsc i obiektów.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

          W Przytyku już na początku XVI w. istniał drewniany kościół pw. Świętego Ducha i Świętego Krzyża.
W połowie XVI w. Podlodowscy przyjęli kalwinizm i kościół zmienili na zbór.
          Dziś obejrzeć można wybudowana w 1932 - 1936 świątynię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Znajduje się ona na wzniesieniu, przy rozwidleniu dróg Radom - Wyśmierzyce - Białobrzegi. Zaprojektowana została w stylu barokowo-renesansowym przez warszawskiego architekta Stefana Szyllera. W prezbiterium kościoła malarz Jan Henryk Rozen namalował obraz "Znalezienia Krzyża Świętego". Obraz umieszczony jest zamiast nadścienia głównego ołtarza.


Studnia na rynku. Legendarny "Pępek Europy"

          Przytyk leżał na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych i to przyczyniło się do rozkwitu miasta.
Tu przecinały się: Trakt Królewski, zwany Traktem Mazowieckim (Warszawa - Kraków) z Traktem Wielkopolskim (Lublin - Poznań). Skrzyżowanie to było zwane Środkiem lub Pępkiem Europy (zachowała się do dzisiaj studnia symbolizująca to miejsce).

 

Kirkut - Cmentarz Żydowski

          Przytyk od XIX w. zamieszkiwany był przez liczną społeczność żydowską. Pozostałością po niej jest cmentarz (kirkut). Zachowało się na nim około 30 nagrobków (macew). Niektóre z nich posiadają bogate zdobienia.

Zameczek - dawny Dworek Podlodowskich

W odległości 1,5 km od Przytyka położony jest Zameczek - dawny Ostrów. Mieści się tam Stacja Unasienniania Zwierząt oraz park pałacowy z połowy XIX w. o powierzchni 4,5 ha z odrestaurowanym pałacem projektu M. Lanciego (dziś - własność prywatna). W parku najstarszym drzewem jest objęty ochroną dąb szypułkowy.

W miejscowości Oblas znajduje się, mocno zdewastowany, dwór Krasińskich z XIX w. oraz zabytkowy spichlerz.

 

Kościół pw Świętego Wawrzyńca

          W odległości 4 km na zachód od Przytyka leży miejscowość Wrzos z najstarszą budowlą w gminie.
Jest to kościół parafialny pw. Świętego Wawrzyńca wybudowany w 1420r. w stylu gotyckim, a rozbudowany na początku XX w. Z tej parafii z miejscowości Potkanna, pochodził ks. Władysław Paciak (1903-19830) - najwybitniejszy z radomskich malarzy powojennego pokolenia. W kościele umieszczono jego obraz olejny "Zdjęcie z krzyża". Na cmentarzu parafialnym znajduje się wiele nagrobków dawnych właścicieli dóbr ziemskich oraz pomnik ku czci powstańców bitwy pod Wirem w 1863r.


Kościół pw. Marii Magdaleny

          Przy drodze Przytyk - Potworów, 6 km od Przytyka, leży Wrzeszczów. W połowie XV w. wybudowano tu kościół parafialny pw. Marii Magdaleny. Świątynia wraz z kaplicami ma kształt krzyża. Na cmentarzu parafialnym znajdują się nagrobki dawnych właścicieli ziemskich.



Kapliczki

          W 2005 r. w ramach Programu "Działaj Lokalnie IV" zostały przedstawione pomniki historii Przytyckiej
"Małej Ojczyzny". Koordynatorem projektu "Tam gdzie spotykają się wszystkie światy" była Pani Jadwiga Gajewska. W kolorowym folderze zaprezentowano wszystkie przydrożne kapliczki, krzyże i figurki wraz z ich historią. Ogółem na terenie gminy jest ponad 130 takich obiektów.





KOMUNIKATOR GMINY PRZYTYK




Papryka Przytycka
ARR

MODR

Powiat Radomski





Razem dla Radomki

W Dolinie Radomki
 


KRUS
ZUS
CEIDG

Hospicjum Radom