[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

Aktualnie: 20 kwietnia 2024 04:15 | Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
RSS

 
 
BURMISTRZ MIASTA I GMINY
Dariusz Wołczyński


Kwiecień 2024
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Za nami siódma edycja wielowymiarowego wydarzenia Kochanowski: Przystanek - Wesele


We wtorek 03.05.2022 r. po raz siódmy  wystartowała nasza dobrze już znana impreza upamiętniająca zawarcie związku małżeńskiego Jana Kochanowskiego i Doroty Podlodowskiej – Kochanowski: Przystanek — Wesele.

Oficjalne obchody rozpoczął korowód weselny narzeczonych, prowadzony do drzwi kościoła parafialnego w Przytyku, gdzie odbyła się Msza święta z ich udziałem. Orszak weselny uosabiała miejscowa młodzież szkolna przebrana w stroje z epoki. Uroczystości poprzedziła msza w przytyckim kościele. O patriotyzmie, konieczności pracy dla Ojczyzny, miłości do kraju mówił w trakcie homilii ks. prof. Wiesław Przygoda z KUL. – „Prawdziwy patriotyzm nie ma w sobie nic z szowinizmu, nic z pogardy, wywyższania się wobec innych krajów, nacji. Patriotyzm jest obowiązkiem pracy na rzecz współobywateli i państwa” – stwierdził kapłan.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja stanowiło też dobrą okazją, aby przypomnieć o wszystkich, którzy przez lata walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny. Wójt Gminy Przytyk Dariusz Wołczyński wraz ze Starostą Waldemarem Trelką, radną powiatu Anną Rogulską i radną gminy Przytyk Barbarą Barszcz, złożył kwiaty na grobach powstańców styczniowych na cmentarzu we Wrzosie.

 

Tradycyjnie o godzinie 15:00 odbył się przegląd kapel i zespołów ludowych nazywany Weselem Kochanowskiego.

Impreza plenerowa przebiegła na płycie Centrum w Słowikowie. Tak jak w poprzednich latach okoliczna społeczność nie zawiodła. Pogoda także dopisała, a co za tym idzie, widowisko działało na wszystkie zmysły.

Wśród występujących na zaślubinach młodej pary było 7 zespołów ludowych, 17 kapel i 3 śpiewaczki ludowe.

Jak powiedział nam przewodniczący Jury Pan Adolf Krzemiński, w tym roku przegląd miał wyjątkowo wysoki poziom. Trzy osobowe Jury w składzie Adolf Krzemiński, Aleksandra Żytnicka i Grażyna Wieczerzyńska nagrodzili następuje osoby:

W kat. zespołów śpiewaczych nagrody przyznano

  1. Zespół „Zakukała Kukułecka” oraz pani Bogusławie Grzywie
  2. Zespół Folklorystyczny „Wieniawa”
  3. Zespół „Raz na ludowo”

W kat. Kapel nagrodzono:

  1. Kapela Stanisława Wlazło
  2. Kapela Jana Tarnowskiego
  3. Kapela Henryka Gwiazdy

Ponadto wyróżnienia otrzymała Rodzinna Kapela Foktów z Ostrołęki, Kapela Tomasza Stachury oraz Kapela Piotra Bińkowskiego.

Po raz drugi organizatorzy przygotowali plebiscyt na nagrodę publiczności. Głosami widzów w kategorii zespoły śpiewacze nagrodę otrzymał zespół "Wrzosowianki". Natomiast nagroda publiczności w kategorii kapeli ludowej powędrowała do Kapeli Piotra Bińkowskiego.

Na imprezę przyszło wiele zainteresowanych folklorem osób, wśród których znaleźli się nasi mieszkańcy oraz goście z okolicznych miejscowości.

Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

Galeria zdjęć

 

 

 

 


  

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:



KOMUNIKATOR GMINY PRZYTYK




Papryka Przytycka
ARR

MODR

Powiat Radomski





Razem dla Radomki

W Dolinie Radomki
 


KRUS
ZUS
CEIDG

Hospicjum Radom