[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

Aktualnie: 4 lipca 2024 01:25 | Imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana
RSS

 
 
BURMISTRZ MIASTA I GMINY
Dariusz Wołczyński


Lipiec 2024
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Na cmentarzu we Wrzeszczowie odsłonięto i poświecono grób weterana wojennego


Uroczystość miała miejsce w piątek 21 lipca, w przeddzień odpustu w parafii pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny we Wrzeszczowie. Na miejscowym cmentarzu został odsłonięty i poświęcony grób Stanisława Nurka, żołnierza Wojska Polskiego. Na uroczystość przybyli między innymi: Bernadeta Stanik córka Stanisława Nurka, Dariusz Wołczyński Wójt Gminy Przytyk, Paweł Dycht zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, Witold Kosiec Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Kornela Makuszyńskiego we Wrzeszczowie, ksiądz doktor Bogdan Andrzej Łukasiewicz proboszcz parafii we Wrzeszczowie, asysta honorowa z jednostki wojskowej w Radomiu oraz mieszkańcy.

Stanisław Nurek był kapralem, brał udział w kampanii wrześniowej. Został uznany przez Instytut Pamięci Narodowej za weterana walk o wolność i niepodległość Polski. Instytut przyznał rodzinie środki na wybudowanie nowego nagrobka na cmentarzu. Zebrani oddali hołd bohaterowi, a pomnik został poświęcony przez księdza proboszcza Andrzeja Łukasiewicza.

- Pan Stanisław był jednym z tych, którzy zostali siłą historii wrzuceni w wir II wojny światowej. Wezwany do obrony Ojczyzny, jako żołnierz stanął mężnie do obrony Polski w 1939 roku. Nasz mieszkaniec był kapralem obserwatorem wojennym, brał udział w kampanii wrześniowej, w obronie Warszawy, w bitwie pod Wieluniem i pod Pabianicami. Był niesamowitym patriotą wywodzącym się z naszej gminy, z Woli Wrzeszczowskiej – mówił podczas uroczystości Dariusz Wołczyński Wójt Gminy Przytyk.

Po wojnie Stanisław Nurek z oddaniem pracował na rzecz odradzającej się Polski, przekazując innym swoje doświadczenie i wiedzę. Między innymi szkolił młodych chłopców idących do wojska. Zmarł w 1981 roku. Na nowym pomniku weterana, na koniec uroczystości, zostały złożone wieńce i kwiaty.

 

 

 


  

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:



KOMUNIKATOR GMINY PRZYTYK




Papryka Przytycka
ARR

MODR

Powiat Radomski





Razem dla Radomki

W Dolinie Radomki
 


KRUS
ZUS
CEIDG

Hospicjum Radom