Już 18 listopada 2024 roku (poniedziałek) przy Ośrodku Zdrowia w Przytyku od godz. 10.00 zapraszamy Państwa do wykonania bezpłatnych badań genetycznych BRCA1+PALB2. Dzięki uprzejmości Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości – której założycielką oraz pacjentką jest Pani Ida Karpińska możemy wykonać dla naszych mieszkańców 100 badania.
( NIE OBOWIĄZUJĄ ZAPISY , NALEŻY PRZYJŚĆ POD OŚRODEK ZDROWIA I ZAREJESTROWAĆ SIĘ PRZY BADABUS).
Rak piersi jest najczęstszym rakiem wśród Polek - corocznie w Polsce diagnozowanych na ten nowotwór jest ok. 16,5 tys. kobiet. Na raka jajnika zachorowuje w Polsce corocznie ok. 3,5-4,5 tys. kobiet. Przyczyna rozwoju większości tych raków nie jest znana wiadomo jednak, że ~ 4% raków piersi i 10-15% raków jajnika jest związanych z dziedziczeniem mutacji w genie BRCA1. Jeżeli gen BRCA1 nie funkcjonuje prawidłowo zwiększone jest ryzyko choroby. Mutacje BRCA1 predysponują kobietę do podwyższonego ryzyka zachorowania w ciągu życia na raka piersi (do 60-80%) i raka jajnika (do 20-40%). W Polsce ok. 200 tys. osób (100 tys. kobiet i 100 tys. mężczyzn) jest nosicielami mutacji w genie BRCA1. Prawdopodobieństwo wykrycia mutacji BRCA1 jest zwiększone w grupach osób, u których w rodzinie stwierdzono zachorowania na raka piersi i/lub jajnika. Wiadomo jednak, że u ~50% kobiet z rakiem piersi i/ lub jajnika i stwierdzonym nosicielstwem mutacji BRCA1 nikt w rodzinie nie chorował wcześniej na te nowotwory. Tak więc wykonanie testu BRCA1 powinny rozważać w Polsce wszystkie dorosłe kobiety niezależnie od historii występowania nowotworów wśród krewnych.
Co oznacza BRCA1- „BRCA” jest skrótem z angielskiego „BReast CAncer” – rak piersi. Numer 1 oznacza, że jest to pierwszy zidentyfikowany gen wysokiego ryzyka rozwoju raka piersi. Każdy ma dwie kopie tego genu- jedną odziedziczoną od ojca a drugą od matki.
Ich funkcją jest zapobieganie uszkodzeniom DNA. BRCA1 należy do grupy genów hamujących rozrost guzów (ang. Tumour suppressor genes)