[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

Aktualnie: 21 marca 2025 18:45 | Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Mikołaja
RSS

 
 
BURMISTRZ MIASTA I GMINY
Dariusz Wołczyński


Marzec 2025
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Zakaz wypalania traw


Wypalanie traw to jeden z najbardziej szkodliwych i niebezpiecznych procederów, który co roku prowadzi do setek pożarów oraz strat materialnych i ekologicznych. Pomimo licznych kampanii informacyjnych oraz surowych kar, problem ten nadal występuje w Polsce na dużą skalę.

Zakaz wypalania traw obowiązuje w Polsce od wielu lat i jest uregulowany w różnych aktach prawnych. Ustawa o ochronie przyrody jednoznacznie zabrania wypalania łąk, pastwisk, nieużytków rolnych, rowów, pasów przydrożnych oraz terenów przylegających do lasów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za naruszenie tego zakazu grozi kara grzywny od 5 do 20 tysięcy złotych, a w przypadku spowodowania pożaru zagrażającego życiu lub mieniu na dużą skalę, sprawca może podlegać karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Dodatkowo, wypalanie traw jest zabronione na podstawie Kodeksu wykroczeń oraz ustawy o lasach, która określa, że w odległości do 100 metrów od terenów leśnych nie wolno wypalać wierzchniej warstwy gleby oraz pozostałości roślinnych.

Statystyki pożarów traw w Polsce pokazują, jak poważny jest to problem. W 2023 roku strażacy interweniowali przy 21 206 pożarach traw i nieużytków rolnych. Najwięcej takich zdarzeń odnotowano w województwach mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim, a szczególnie niebezpieczne miesiące to marzec, czerwiec i lipiec. Pożary te doprowadziły do śmierci trzech osób oraz obrażeń u 36 kolejnych, a łączne straty oszacowano na prawie 69 milionów złotych.

Skutki wypalania traw są katastrofalne zarówno dla środowiska jak i dla ludzi. Wysoka temperatura niszczy mikroorganizmy glebowe, prowadząc do jej degradacji i jałowienia. Ogień niszczy także siedliska zwierząt, w tym ptaków, ssaków, płazów oraz owadów, powodując ogromne straty w ekosystemie. Niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się pożaru na okoliczne lasy, budynki gospodarcze, a nawet domy sprawia, że jest to jedno z najbardziej ryzykownych działań, które może doprowadzić do poważnych tragedii.

Służby ratunkowe i instytucje państwowe od lat apelują do społeczeństwa o zaprzestanie tej niebezpiecznej praktyki. Podkreślają, że ochrona przyrody oraz bezpieczeństwo ludzi to wspólna odpowiedzialność, a przestrzeganie przepisów pozwoli uniknąć niepotrzebnych strat. Każdy przypadek wypalania traw powinien być zgłaszany odpowiednim służbom, aby skutecznie eliminować zagrożenie i zapobiegać dalszym tragediom. Pamiętajmy, że dbanie o środowisko to obowiązek każdego z nas, a wypalanie traw przynosi jedynie szkody – zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom.

Źródła:

https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/257724%2CWypalanie-traw-to-smiertelne-niebezpieczenstwo-Policja-ostrzega-przed-tragicznym.html

https://www.gov.pl/web/kmpsp-warszawa/kampania-stop-pozarom-traw-2024


  

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:



KOMUNIKATOR GMINY PRZYTYK




Papryka Przytycka
ARR

MODR

Powiat Radomski





Razem dla Radomki

W Dolinie Radomki
 


KRUS
ZUS
CEIDG

Hospicjum Radom